UŻYTECZNE APLIKACJE na KOMPUTERACH UCZNIOWSKICH w sali 112 ZSO 6

Na pulpitach komputerów uczniowskich w sali komputerowej nr 112 założone zostały foldery o nazwie: INFORMATYKA - nie kasować.
Docelowo dostępne będą tam dla uczniów bezpłatne dla użycia oraz wyjątkowo UŻYTECZNE aplikacje w wersji portable (to znaczy takie, których nie trzeba instalować w systemie i można je uruchomić nawet  z dowolnego nośnika).

Obecnie dla wszystkich jest tam dostępny EDYTOR GRAFIKI (photofiltre) oraz plik z archiwum zip całego programu do skopiowania sobie lub przesłania do siebie mechanizmami sieciowymi (messenger, dysk sieciowy, mail itp).NIE KALECZ tworzonego tekstu cyfrowego: najczęściej spotykany błąd.

extra_toc

Dawniej, w epoce przed-komputerowej, tekst pisało się na maszynie do pisania. Swoją pierwszą maszynę do pisania (Łucznik) otrzymałem jako prezent po pomyślnie zdanym egzaminie maturalnym. Służyła mi wiernie nie tylko przez całe studia ale również przez pierwsze lata pracy w Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie jest już pamiątkowym gadżetem,  u mojej najstarszej córki.

Pewne nawyki edycji tekstu za pomocą maszyny do pisania pozostały do dzisiaj i są powodem KALECZNIA (!!!) tekstu w wersji cyfrowej. Zrozumiałe jest to u przedstawicieli pokolenia piszących kiedyś na maszynie do pisania. Zdumienie jednak budzi ignorancja cyfrowa w zakresie edycji tekstu pokolenia młodszego, którzy nawen nie widzieli na oczy maszyny do pisania. 

Najbardziej częstym (o zgrozo — wręcz nagminnym) błędem edycji cyfrowego tekstu jest  (jak kiedyś w maszynie do pisania)
używanie KLAWIWSZA SPACJI do formatowania tekstu!!!!

Wykorzystywanie ciągu spacji dla przesuwania tekstu (środkowania, wymuszania nowej linii, tworzenia wcięcia akapitowego, itp. )
jest UDAWANIEM tworzenia poprawnego tekstu,
jego kaleczeniem oraz oznaką całkowitej ignorancji w zakresie podstawowych kompetencji cyfrowych
.

 

Znajomość i rozumienie budowy tekstu cyfrowego należy do podstawowego alfabetu kompetencji cyfrowych.


Tekst w wersji cyfrowej składa się ze znaków widzialnych oraz tak zwanych Białych Znaków:

  • ENTER,
  • TAB,
  • SPACJA.

Technicznie w komputerze rejestrowane one są jako pojedyncze bajty o numerach od 0 do 255. Poniżej tabelka ze wszystkimi dostępnymi znakami i numerami bajtów do nich przypisanych. Zobacz ilustracja poniżej.

 

Współczesne systemy komputerowe umieją wyświetlać też inne znaki – praktycznie ze wszystkich alfabetów świata. Efekt ten uzyskiwany jest w standardzie UNICODE, gdzie inne znaki niż te z ilustracji powyżej zapisywanie są za pomocą kliku bajtów.  Nie zmienia to jednak cyfrowej struktury tekstu.

 

Każdy tekst składa się z kolejno zapisanych znaków (tych powyżej lub rozszerzonych - UNICODE ) oraz białych znaków,
które mają w tym tekście JENOZNACZNIE PRZYPISANA ROLĘ i mogą występować w tekście tylko i wyłącznie w roli jej wyznaczonej:

  • SPACJA — kod 32: służy tylko i wyłącznie do oddzielenia wyrazu od wyrazu w teście.
  • ENTER — kody 10 i 13: w Windows (w innych systemach kod=10: Służy do oddzielenie akapitu od akapitu. (lub linii od linii, jeśli akapit mieści się w jednej linii)
  • TAB — kod 9: przesuwa kursor do następnego  zakresu tabulacji (przesuwa do następnej kolumny tekstu)

Warto również wiedzieć, że nie do wszystkich numerów kodu przypisany jest znak. Z niektórymi związane są funkcje wykonywane przez system. (np. kod 7 powoduje sygnału dźwiękowego głośniczka komputerowego) Zobacz na ilustracji wyżej numery kodów bez przypisanego znaku.

 

UŻYWANIE BIAŁYCH ZNAKÓW DO FORMATOWANIA TEKSTU CZYNI TEN TEKST CYFROWO NIEUŻYTECZNYM DLA DALSZEGO WYKORZYSTANIA.

Taka forma udawania tworzenia za pomocą klawiatury komputerowej czyni ten tekst całkowicie niezrozumiałym dla aplikacji wykorzystujących ten tekst. 

Aby można go było wykorzystań trzeba niestety mozolnie go poprawić. 

Warto pamiętać,że w edytorach tekstu formatowanego można przy pomocy odpowiedniej ikony włączyć i wyłączyć widoczność użytych w tekście białych znaków.


  

 

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by Age Themes